Cumartesi, Eylül 23, 2023

Mobil Bankacılık ve İnternet Bankacılığı Nedir?

-

Dijital teknolojiler günlük hayatımıza yalnızca sosyal medya ve iletişim uygulamaları ile girmedi. Hemen hemen tüm ticari işlerimizde ve alışverişlerimizde de artık dijital uygulamaları kullanıyoruz. Elbette bu yaygın kullanım bankacılık sektörünün de gözünden kaçmadı. Hesapların kolay kontrol edilmesi ve işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için mobil bankacılık ve internet bankacılığı sistemleri geliştirildi.

Mobil Bankacılık Nedir?

Mobil bankacılık, İOS ve Android işletim sistemine sahip telefonlarınıza yüklediğiniz bankacılık uygulamalarıdır. Bu uygulamalarda EFT, havale, fatura ödeme, kredi kartı ödeme, kredi notu sorgulama gibi işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca şans oyunu ödemeleri, köprü ve otoyol geçiş ödemeleri, trafik cezası ödemeleri, vergi ödemeleri, KPSS-OSYM gibi sınav giriş ödemeleri de mobil bankacılık üzerinden gerçekleşebilir. Kısacası günlük ve resmi birçok bankacılık işleminizi uygulama aracılığıyla kolaylıkla halledebilirsiniz. Mobil bankacılık uygulamasını kullanabilmek için uygulamayı akıllı telefonunuza yüklemeniz ve bankanızdan mobil bankacılık şifresi almanız gerekir. İşlemleri müşteri numaranız, bankada kayıtlı cep telefonu numaranız ve size özel belirlenmiş şifre ile yapmanız gerekiyor. Bu yüzden bankadaki iletişim bilgilerinizin güncel olması da önemlidir.

İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet bankacılığı telefon ve bilgisayarlarınızda internet tarayıcıları aracılığıyla giriş yapabileceğiniz bir sistemdir. Mobil bankacılıkta yaptığınız EFT, havale, kredi notu sorgulama ve tüm ödemeleri internet bankacılığından da yapabilirsiniz. İnternet bankacılığını kullanabilmek için bankanıza gitmeniz ve sisteme giriş yapmak için gereken prosedürleri uygulamanız gerekir. İnternet bankacılığına ilk girişi bankanızdaki yönlendirmelerle yaptıktan sonra belirlediğiniz şifreyle dilediğiniz zaman tekrar giriş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra tıpkı mobil bankacılıkta da olduğu gibi internet bankacılığında da şifre gönderim ve onay işlemleri bankada tanımlı olan telefonunuz üzerinden gerçekleştirilir. Bu sebeple sistem girişi öncesinde bilgilerinizin güncel olup olmadığını kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Mobil Bankacılık ve İnternet Bankacılığı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mobil  ve internet bankacılığı arasındaki farklar aşağıdaki gibidir:

  • Mobil bankacılık yalnızca akıllı telefonlara yüklenebilen uygulamalardır ve ana ekranınızdan direkt giriş yapabilirsiniz. İnternet bankacılığında ise tarayıcı kullanmanız gerekir.
  • Mobil bankacılıkta yapılabilen işlemler internet bankacılığında sunulana göre daha sınırlıdır.
  • Her iki sistemde de NEFT (Ulusal elektronik fon transfer sistemi) ve RTGS (Gerçek zamanlı brüt ödeme) kullanılabilir ve ek olarak mobil bankacılıkta IMPS (Acil ödeme hizmeti) de kullanılabilir.

Mobil Bankacılık ve İnternet Bankacılığı Güvenli mi?

Mobil bankacılık ve internet bankacılığı bir dizi güvenlik prosedürüne sahiptir. Uygulamanın kullanılabilmesi için belirlenen koşullar bütünüyle banka müşterisinin vatandaşlık bilgileri, müşteri bilgileri ve kendisine ait olan telefonla yapılmaktadır. Uygulama ve site kendi güvenlik sistemine sahiptir. Müşteriye şifrenin yanı sıra şifre yenilemek için de kısıtlar koyar.
Fakat kullanılan cihazların saldırıya açık olması, bankacılık bilgilerinin 2. Kişilerle paylaşılmış olması işlemlerin güvenlik seviyesini düşürmektedir. Eğer müşteri mobil bankacılık ve internet bankacılığı şifrelerini başka bir kişiyle paylaştıysa bilgilerin o kişilerce kullanılması mümkün olur. Ayrıca kullanılan cihazlarda girilen diğer site ve uygulamalara da dikkat edilmelidir. İnternet bankacılığına güvenli olmayan bilgisayar ve tarayıcılar üzerinden giriş yapılmamalıdır. Kişisel bilgisayarın kullanımı öncelikli olmalıdır. Aynı zamanda hem bilgisayar hem telefonda güvenli olmayan sitelere giriş yapılmaması, bilinir olmayan uygulamalarla bilgilerin paylaşılmaması da önemli bir güvenlik önlemidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FOLLOW US

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
spot_img

Related Stories