Cumartesi, Eylül 23, 2023

Hatha Yoga Nedir?

-

Birçok farklı yoga türü vardır ve hangi stilin sizin için doğru olduğunu bulmak zor olabilir. Çoğu yoga tarzı aynı temel yoga pozlarına dayanır, ancak bir stilin deneyimi diğerinden radikal olarak farklı olabilir. Bu nedenle hangi stili seçeceğinize doğru karar vermek ruh ve beden sağlığınız için oldukça önemlidir.
Oldukça eski bir stil olan hatha yoga bugün yogaya yeni başlayanlar için uygundur. Sanskritçede Hatha güç demektir. Hatha yoga nefes teknikleri hem Budist hem de Hindu metinlerde 1. yüzyıla kadar uzanabilir, ancak yoga duruşları veya asanaların kullanılmasından 1000 yıl önce ve nefes kontrolü hayati enerjiyi arttırmanın bir yolu olarak biliniyordu.

Yoga Yapmadan Önce Karar Verin

Ne tür bir yoga yapmayı seçerseniz seçin, sağlığınızın birçok alanında muhtemelen iyileşmeler göreceksiniz. Yoga temelde şu yararları sağlar:

  • Esnekliği artırır
  • Kas gücünü arttırır
  • Dolaşım ve kardiyo sağlığınızı iyileştirir
  • Daha iyi uyumanıza yardımcı olur
  • Enerji seviyenizi artırır
  • Yaralanmaları azaltır
  • Duruşunu geliştirir
  • Kaygı ve depresyonu iyileştirir
  • Kronik ağrıya yardımcı olur

Artık yoga yapmanın bazı avantajlarını bildiğinize göre, stilinize de karar verebilirsiniz. Eski bir sistem olan Hatha yoga birçok farklı avantajıyla öne çıkıyor ve çoğu kişi tarafından tercih ediliyor. Peki, Hatha yoga nedir?

Hatha Yoga Nedir? Ne İşe Yarar?

Hatha yoga, çoğu yoga stilini içeren genel bir kategoridir. Zihin ve beden uyumunu sağlamaya, vücudu meditasyon gibi daha derin ruhsal uygulamalara hazırlamaya yardımcı olan asana (yoga duruşları) ve pranayama (nefes egzersizleri) uygulamalarını içeren eski bir sistemdir.

Bugün, hatha terimi o kadar geniş bir şekilde kullanılmaktadır ki belirli bir hatha stilinin nasıl olacağını bilmek zordur. Bununla birlikte, çoğu durumda, daha rahat bir stili tercih eden yeni başlayanlar veya öğrenciler için nispeten yumuşak ve yavaş olacaktır.
Nefes: Çoğu hatha yoga egzersizleri nefesinize veya pranayamaya odaklanma dönemiyle başlar.

Pozlar: Duruş veya asana olarak da adlandırılan yoga pozları, dengeyi, esnekliği ve gücü geliştirmeye yardımcı olan bir dizi harekettir. Pozlar, zemine düz bir şekilde uzanmaktan fiziksel olarak zorlu pozisyonlara kadar değişebilir.

Meditasyon: Çoğu hatha yoga seansı kısa bir meditasyon ile sona erer. Bu sessiz yansıma döneminde, arkanıza yaşlanmanız ve kendinizi rahat hissetmeniz mümkündür. Bazı durumlarda sizi Tibet şarkıları kullanılabilir.

Neden Hatha Yoga’yı Tercih Etmelisiniz? Faydaları Nelerdir?

Hatha yoga dersleri nefesi beden ve zihin arasında bir bağ oluşturmak için kullanır. Aynı zamanda, yaralanma şansını en aza indirirken esneklik ve güç oluşturur. Bu çok yönlü stil vücudu dengeler ve açar. Bu nedenle yeni başlayanlar için doğru bir tercihtir.
Daha fazla esneklik ve güce ek olarak, bir hatha yoga uygulaması azaltılmış stres, düşük kan basıncı, daha fazla enerji ve daha iyi uyku gibi yoganın diğer tüm olağan faydalarını sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FOLLOW US

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
spot_img

Related Stories